• 1400/10/14 - 09:58
  • تعداد بازدید خبر : 157
  • زمان مطالعه: 8 دقیقه

امیکرون در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه امیکرون در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است، گفت: این سویه از ویروس در کشور ما فعلا مراحل اولیه را طی می ‌کند و امیدواریم بتوانیم از گسترش انفجاری آن جلوگیری کنیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان رشت به نقل از وب دا : دکتر محمد مهدی گویا، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوالی درخصوص تامین واکسن کرونا، عنوان کرد: وزارت بهداشت واکسن کرونا را به اندازه کافی و به قدر نیاز، در دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور توزیع کرده و دانشگاه ‌ها نیز مراکز منتخبی را برای تزریق واکسن در نظر گرفته اند، همچنین با کمک سازمان‌ هایی غیر از وزارت بهداشت نیز تلاش شده که مراکز دیگری به مجموع مراکز واکسیناسیون افزوده شود تا کار واکسیناسیون را انجام دهند، این مراکز باید انواع مختلف واکسن را در دسترس داشته باشند، البته مراکز ویژه ‌ای هم برای بیماران با سیستم ایمنی تضعیف شده در نظر گرفته شده است که اگر کسی از بین این بیماران لازم باشد واکسن خاصی دریافت کند، معطل نشود و بتواند واکسنی که پزشکش به او توصیه کرده را با خاطری آسوده دریافت کند. تاکنون در سطح هر شهرستان یک مرکز برای این کار در نظر گرفته شده است.

امکان تشخیص انواع بیماری ‌های ویروسی دستگاه تنفسی در کشور

وی در پاسخی درخصوص امکانات تشخیص سویه امیکرون بیان کرد: ما امکان تشخیص انواع بیماری ‌های ویروسی دستگاه تنفسی در کودکان و بزرگسالان را در کشور موجود داریم و یک شبکه آزمایشگاهی گسترده در سطح کشور این کار را انجام می دهد و  تمام موارد مشکوک که ذره‌ ای تردید در تشخیص آنها وجود داشته باشد، به آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران و دانشکده بهداشت دانشگاه تهران ارجاع داده می ‌شود تا به طور قطعی، تعیین تکلیف شود.

برای قضاوت درباره دلمیکرون فعلا زود است

وی درخصوص بروز سویه دلمیکرون، تصریح کرد: در مورد دلمیکرون آنچه که تاکنون مطرح شده، این است که مواردی مشاهده شده که هم موتاسیون‌ های مشکوک به امیکرون را داشته و هم موتاسیون‌ های مربوط به سویه دلتا را. لذا، فعلا قضاوت درباره سویه جدید زود است و دانشمندان درحال تحقیقات بوده و فعلا اظهارنظر مشترکی نداشته اند. باید صبر کنیم تا در روزهای آتی با قطعیت بیشتری در این باره صحبت کنیم. از طرفی، ما در کشور برای شناسایی ترکیب دو سویه دلتا و امیکرون، امکانات لازم را داریم، اما شاید در آینده بتوان با قاطعیت بیشتری در مورد این موضوع صحبت کرد.

گسترش انفجاری سویه امیکرون در دنیا

دکتر گویا ادامه داد: گسترش سویه امیکرون در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است. در کشور ما فعلا مراحل اولیه را طی می ‌کند و امیدواریم بتوانیم با اقداماتمان حداقل از گسترش انفجاری این سویه در کشور جلوگیری کنیم و همه تلاش ما در این راستا است. ما اقدامات سختگیرانه زیادی درنظر گرفته و اجرا کرده‌ ایم. برخی از این اقدامات مربوط به مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است که ستاد ملی کرونا دستورات لازم را صادر کرده است و تمام وزارتخانه ‌ها و سازمان های درگیر موظف به اجرای دستورالعمل‌ ها شدند. برخی اقدامات سختگیرانه هم در رابطه با مراقبت هوشمند رعایت پروتکل ‌های بهداشتی در سطح اجتماع  داشتیم که به مرحله اجرا رسیده است. اگر مشاهده کنیم که موارد بیماری درحال افزایش است، قطعا تصمیمات شدیدتری اتخاذ می ‌کنیم.

واکسن ‌نزده‌ ها در معرض خطر ابتلا به امیکرون

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه سخنانش در این نشست خبری، درخصوص افرادی که واکسن نزده اند، گفت: در مورد کسانی که هنوز واکسن نزدند، یکی از مهمترین کارهایی که می‌ توانیم انجام دهیم این است که از طریق رسانه ها اطلاع رسانی کنیم.

وی افزود: افرادی که هنوز واکسن نزده یا پروسه واکسیناسیون شان را تکمیل نکرده اند، در معرض ابتلا به انواع سویه ها هستند و باید این موضوع را جدی بگیرند، زیرا سلامت خود، خانواده و افراد جامعه را به خطر می اندازد. برای مثال، یک فرد مبتلا به سویه امیکرون در تهران، ۳ نفر از اعضای خانواده خود را مبتلا کرده است و این نشان می ‌دهد بیماری سرعت انتقال خیلی زیادی دارد و مهمترین راه پیشگیری از انتقال امیکرون تزریق کامل واکسن است و باید نوبت سوم واکسن را تزریق کنند و پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنند. تزریق واکسن و رعایت پروتکل یک پیوند ناگسستنی داشته و جدا از هم نیستند. لازم است کسی که حتی سه نوبت واکسن زده، باز هم نکات بهداشتی را رعایت کند و کسی که تمام پروتکل ها را رعایت می کند نیز باید حتما سه نوبت واکسن دریافت کند.  

دکتر گویا اظهار کرد: برای تزریق نوع واکسن در نوبت سوم، ما مطالعات جهانی را مورد ملاحظه قرار می ‌دهیم، اما تصمیم نهایی را کمیته ملی واکسن و کمیته علمی کشوری کرونا اتخاذ کرده و تصمیم نهایی را اعلام می ‌کند و ممکن است گاهی تصمیم متفاوت از چیزی باشد که سازمان بهداشت جهانی اعلام می ‌کند. ما با علم خود درباره تجویز واکسن برای مردم عزیز کشورمان تصمیم گیری می ‌کنیم.

به هیچ عنوان واکسن تاریخ مصرف گذشته تزریق نمی شود

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: هر واکسنی که استفاده می‌ کنیم تاریخ مصرف مشخص داشته و توسط سازمان غذا و داروی کشور تایید شده است و به هیچ عنوان واکسن تاریخ مصرف گذشته به مردم تزریق نمی شود. حتی اگر یک روز از تاریخ مصرف آن گذشته باشد هم تزریق نخواهد شد.

شناسایی ۲۶ مورد مبتلا به امیکرون در کشور، تاکنون

دکتر گویا تاکید کرد: سویه امیکرون در دنیا به سرعت زیادی گسترش می ‌یابد و بسیاری از کشورهای دنیا موارد ابتلا به این سویه را گزارش کردند. در کشور ما هم تا روز گذشته ۲۶ مورد ابتلا به سویه امیکرون در کشور شناسایی کردیم و ۱۲ مورد مشکوک هم در دست بررسی هستند که بلافاصله پس از تعیین تکلیف، اعلام می‌ شود.

اهمیت تزریق دز سوم واکسن کرونا

وی گفت: انتظار داریم مردم عزیز کشورمان به دو نکته مهم توجه کنند؛ اول اینکه با دو نوبت واکسیناسیون باز هم احتمال ابتلا به سویه جدید وجود دارد و کسانی که می‌ خواهند بیشترین فایده از تزریق واکسن را ببرند و در برابر امیکرون در امان باشند، حتما سه نوبت واکسن دریافت کنند. البته دریافت دز سوم هم باید بر اساس جدول زمانی و نه زودتر و نه دیرتر باشد که فاصله تزریق دز سوم، سه ماه پس از تزریق دز دوم است. افراد بالای ۱۸ سال که از نوبت دوم واکسنشان سه ماه گذشته باشد، اکنون می‌ توانند برای نوبت سوم واکسن مراجعه کنند.


تاکید بر لزوم رعایت پروتکل ‌های بهداشتی

دکتر گویا با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل ‌های بهداشتی، اظهار کرد: رعایت این پروتکل‌ ها هم به صورت فردی و هم به صورت جمعی اهمیت زیادی دارد. اکنون دو خوشه از این بیماران در تهران و خراسان داریم که داخل خانواده مبتلا شدند و این نشان می ‌دهد وقتی یک نفر در خانواده مبتلا می‌ شود، بلافاصله دیگر اعضا هم مبتلا خواهند شد و تقاضا داریم که در خانه و جامعه و محل کار، پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند. نباید اجازه دهیم وضعیتمان به گونه ‌ای شود که باز هم با موج سنگینی روبرو شویم، زیرا موج ‌ها بسیاری از خدمات بهداشتی درمانی را در سطح کشور تحت تاثیر خود قرار می ‌دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری ‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص عوارض احتمالی واکسن ‌ها نیز عنوان کرد: از روز نخست که واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد، کمیته واکسن هم در کنار آن تشکیل شد و دستورالعمل‌ های لازم در این رابطه به استان ‌ها و دانشگاه‌ های علوم پزشکی ارسال شد. هر کسی که واکسن دریافت می ‌کند به او اطلاع رسانی می ‌شود که در صورت بروز عوارض چگونه با ما در تماس باشد و تمام عوارض ثبت شده و در کمیته دانشگاهی بررسی می ‌شود و پس از طبقه بندی، اعلام می ‌شود که عارضه مربوط به واکسن بوده است یا خیر؟ در مورد عوارضی که نمی ‌توان قطعی اظهار نظر کرد و همچنین در مورد عوارضی که مطمئن هستیم به علت واکسن است، پرونده‌ ها به کمیته کشوری در معاونت درمان ارسال می ‌شود و پرونده ها بازخوانی شده و تصمیم نهایی گرفته می ‌شود. ۹۵ درصد عوارض گزارش شده واکسن ها، خفیف و کاملا قابل انتظار است، مثلا درد محل تزریق، تب و... که ممکن است چند روزی با فرد همراه باشد. برای عوارض شدید یا منجر به مرگ، باید قاطعانه تصمیم گیری شود که گزارشات رصد شده و به اطلاع مسئولین ارشد می‌ رسد.

تجمعات باید کاسته شود

وی با تاکید براینکه تجمعات باید کاسته شده و از تجمعات، همایش ها، گردهمایی ها و مراسم و مهمانی های بی‌ مورد پرهیز شود، اظهار کرد: اکنون انواع و اقسام واکسن کرونا در ایران تولید می ‌شود یا در دست تولید است. سیاست وزارت بهداشت استفاده از واکسن‌ های تولید داخل است. اکنون به طور قاطع می ‌توان گفت اثربخشی واکسن‌ های ما چیزی کمتر از واکسن ‌های دنیا ندارد و تلاش می‌ کنیم از این واکسن‌ ها استفاده کنیم و اگر مجبور به واردات واکسن باشیم، آن زمان این امکان هم وجود دارد.

سرانجام واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال

وی درخصوص واکسیناسیون زیر ۱۲ سال نیز گفت: کمیته ملی واکسن نظر خود درباره استفاده از واکسن در کودکان زیر ۱۲ سال را صراحتا اعلام کرده است. واکسن‌ های تولید داخل در کشور می ‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند. ما طبق دستور رییس جمهور محترم قرار است مستندات بیشتری در این رابطه جمع آوری کنیم که ستاد ملی کرونا متقاعد شود کودکان زیر ۱۲ سال هم واکسینه شوند.

  • گروه خبری : اخبار مرکز بهداشت رشت,اخبار اختصاصی,آرشیو گزارش های تصویری
  • کد خبر : 81451
کلمات کلیدی
معصومه  میرزایی
خبرنگار

معصومه میرزایی

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 29 شهریور 1400